Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek v březnovém Smržovském zpravodaji

19. 3. 2012

Zima u pejskařů

 

I když by se zdálo, že se pejskaři přes návaly sněhu a mrazivé počasí uchýlili jen ke krátkým procházkám se svými mazlíčky, opak je pravdou. Vlastními prostředky jsme se postarali o sjízdnou cestu i prostor cvičiště a tak po celý leden mohly probíhat pravidelné nedělní výcviky poslušnosti. I v tomto ročním období se k nám přidávají noví členové, německý ovčák Marko, dvouletý šiperka Leon, ze štěňátek např. dlouhosrstá kolie Kaila .

Jsme rádi, že lidé přistupují k pořizování pejska svědomitě a snaží se mu věnovat patřičnou péči a výchovu. Kynologické cvičiště (cvičák) je v tomto ohledu vhodným místem k tomu, aby se zde poradili jak na to, zároveň si zde pejsek zvyká na jiné prostředí a jiné psy pod dohledem zkušených kynologů. Pro pejska bývá návštěva cvičáku radost, spousta pohybu a poznávání, které ho náramně baví.

První únorovou sobotu pro nás hlavní výcvikářka Mirka zorganizovala „Obranářský den“ pod vedením zkušeného figuranta pana Pavla Beera. Za toto zpestření výcviku ji moc děkujeme. Zúčastnění se dozvěděli mnoho užitečné teorie a hlavně jsme vše mohli ihned vyzkoušet v praxi. Byli připraveni dospělí psi i štěňata a tak se bylo na co dívat a co probírat.

obrany99.jpg

Pro osvětu laickému čtenáři musíme uvést, že dnešní sportovní výcvik obran už není založen na vypěstování zloby a agresivity psa vůči člověku, ale je postaven na rozvíjení loveckého a kořistnického pudu. Při tomto způsobu výcviku obran pes loví předmět (rukáv či tzv. peška) ne však figuranta (člověka). Pes bere výcvik jako hru, kdy figurant je vlastně kamarád, který se s ním o předmět přetahuje a umožňuje mu ho lovit.

Den to byl vydařený, pan Beer nám přislíbil další termíny figurování a my se už moc těšíme, že si s ním výcvik obrany budeme moci zopakovat.

Pokud vás povídání zaujalo, pro více informací navštivte náš web www.zkosmrzovka.estranky.cz. Rádi se s vámi a vašim pejskem uvidíme každou neděli v 9h na místním cvičišti.

Za KK Smržovka Šárka Fejtková